Składki

Jednym z obowiązków członkowskich w Związku Harcerstwa Polskiego jest opłacanie składek członkowskich. Od IV kwartału 2017 roku wynosi ona 120 zł rocznie. Harcerze płacą składki kwartalnie (30 zł), co finalnie wynosi tylko 10 zł miesięcznie.

Składkę dzieli się następująco:
Na co są wykorzystywane składki?
 • Z części należnej dla hufców i chorągwi:
  na kursy, warsztaty, szkolenia, pomoce dydaktyczne dla drużyn oraz koszty administracyjne.
 • Z części należnej dla Głównej Kwatery ZHP:
  na pokrycie składek członkowskich w międzynarodowych organizacjach skautowych, pokrycie kosztów administracyjnych, kursy, warsztaty, szkolenia oraz pomoce dydaktyczne.

Dzięki dofinansowaniom płacona składka zwraca się nawet kilkakrotnie i to – w czasie rzeczywistym, ponieważ z pozyskanych pieniędzy korzyści odczuwa każdy członek drużyny.

Mundury

Nosząc mundur harcerski, członek ZHP identyfikuje się z organizacją, do której przynależy. Reprezentując swoją drużynę, buduje wizerunek całego harcerstwa, dlatego tak ważne jest, aby mundur był jak najszybciej w pełni i dobrze skompletowany.

 • Nakrycia głowy: furażerka: 22,00 zł; beret: 34,00 zł; rogatywka: 35,00 zł
 • Koszula mundurowa: 95 zł
 • Naramienniki: 3,20 zł
 • Chusta: 6,50-15,00 zł
 • Pierścień: 5,00 zł
 • Spódnice/spodnie: spódnica mundurowa: 65,00 zł; spodenki mundurowe: 82,00 zł
 • Pas: parciany: 23,00 zł; skórzany: 48,00 zł
 • Getry: 14,00 zł

Łączny koszt mieści się w przedziale: 235,00 zł – 300,00 zł.

Koszt obozu

Obóz harcerski i kolonia zuchowa to najlepsze formy spędzania wakacji. Program dnia pozwala dziecku wykorzystać czas maksymalnie na świetną zabawę i naukę poprzez działanie, a wykwalifikowana kadra dba o bezpieczeństwo i różnorodność zajęć.

W skład kosztów obozu wchodzą:
 • zakwaterowanie,
 • wyżywienie (4 posiłki dziennie),
 • opieka medyczna ,
 • koszt realizacji programu,
 • ubezpieczenie,
 • transport.

Przeważnie ceny obozów mieszczą się w granicach od 700 zł do 1300 zł.

Koszt rajdów, biwaków

Rajdy i biwaki harcerskie to trwające kilka dni wyjazdy, które w ciągu roku pozwalają na uatrakcyjnienie realizowanego programu. Zwiększają one możliwości na praktyczne wykorzystanie wiedzy zdobywanej na zbiórkach. Rajdy i biwaki są jednym z najlepszych sposobów na zintegrowanie drużyny, a co za tym idzie – polepszenie komfortu pracy i rozwoju każdego harcerza.

Koszt biwaków trwających 2-3 dni zaczyna się już od kilkunastu złotych.

Najtańsze rajdy kilkudniowe, takie jak na przykład Rajd Odkrywców, kosztują już od 25 zł (rajd trwa 5 dni, w skład kosztów wchodzą: 4 ciepłe posiłki, nocleg w warunkach turystycznych (w szkołach), ubezpieczenie NNW, pamiątkowa plakietka rajdowa, przejazdy autokarowe, kolejowe i samochodowe na trasach zgodnie z informacjami podanymi w opisach tras, transport plecaków samochodem na najtrudniejszych odcinkach tras, a także materiały programowe).

Start typing and press Enter to search

Skip to content