Oto krótkie (znane nam) dzieje środowisk harcerskich z Opolszczyzny
Jeśli Państwo posiadają w swoich pamiątkach relacje, zdjęcia lub sami Państwo w nich uczestniczyliście to chcielibyśmy Was serdecznie zaprosić do przesłania nam swoich relacji na maila: biuro@opolska.zhp.pl
Chorągiew Opolska ZHP (dawniej Opolska Chorągiew ZHP) istnieje na Opolszczyźnie od ponad 50 lat i szczyci się bogatą tradycją oraz poczuciem wspólnoty regionalnej. Harcerze z naszych hufców związani są silnie z historią oraz potrzebami naszego regionu.
Powstaje Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu – Funkcjonuje w nim m.in. dział – gabinet harcerski (szkoli redaktorów gazetek szkolnych, zastępowych i fanfarzystów) Trybuna Opolska nr 19, 23-24 stycznia 1954 r.
W pierwszą majową niedzielę, z okazji Dni Oświaty Książki i Prasy, MDK organizuje kiermasz książki połączony z loterią. Rusza harcerski pociąg z książkami, któremu towarzyszą występy zespołów artystycznych MDK.
/Trybuna Opolska nr 106, 4-5 maja 1957 r./
Opole przystępuje do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Trzydniową akcję (15-17 lutego), mającą na celu zebranie pieniędzy na rzecz dzieci z wadami serca, koordynuje Młodzieżowy Dom Kultury. Kwesta uliczna, w której biorą udział przedstawiciele władz miasta, świata kultury, młodzież opolskich szkół i harcerze przynosi ponad 400 mln złotych. Zorganizowany w MDK koncert muzyczny opolskich zespołów rockowych staje się świętem młodzieży zjednoczonej ideą pomocy drugiemu człowiekowi.
Podczas powodzi z 1997 roku (zwanej Powodzią Tysiąclecia) harcerze z województwa opolskiego czynnie wzięli udział w akcji ratunkowej jak i wsparcia osób poszkodowanych
Po latach skutecznej i pożytecznej dla regionu pracy wychowawczej przyszły gorsze chwile, które doprowadziły do rozwiązania naszej struktury.
Kolejny raz wspólnym wysiłkiem odbudowujemy chorągwiane środowisko dla dobra naszych wychowanków – zuchów i harcerzy.
29 lutego 2008 roku powołana została na nowo Chorągiew Opolska ZHP i budujemy naszą harcerską wspólnotę kontynuując najlepsze tradycje opolskich zuchów, harcerzy i instruktorów. Jesteśmy obecnie jedną z najmniejszych chorągwi w Związku Harcerstwa Polskiego.
I Nadzwyczajny Zjazd Chorągwi Opolskiej ZHP odbył się 31 maja 2007 roku, miejscem obrad był gmach opolskiego ratusza. Pierwszą komendantką nowo utworzonej chorągwi została hm. Irena Bryła
Pierwszy Zlot Chorągwi Opolskiej ZHP, który odbył się w 2009 roku, a jego organizatorem był Hufiec Kędzierzyn-Koźle
Od samego początku Chorągiew Opolska ZHP stała się aktywnym organizatorem różnorodnych przedsięwzięć realizowanych we współpracy z samorządem lokalnym i wojewódzkim.
Kluczowe projekty chorągwiane:
Utworzono 50. Drużynę Harcerską im. Powstańców Śląskich. Z jej inicjatywy powstaje Izba Pamięci, w której zgromadzono cenne pamiątki powstańcze. Izba pełni funkcje sali zajęć i jest miejscem prowadzonych lekcji poglądowych i wychowania obywatelskiego oraz spotkań z weteranami powstań.
50. Drużyna Harcerska przygotowuje Izbę Czynu Powstańczego pod kierunkiem druha Mariana Skowronka.
W czerwcu 1982 roku na Górze Świętej Anny odbył się Zlot Chorągwi Opolskiej ZHP
Ponadto w czerwcu 1986 w tym samym miejscu również odbył się Zlot.
Na zaproszenie Rozgłośni Polskiego Radia w Opolu, Harcerski Zespół Artystyczny Legenda
nagrywa cykl audycji umuzykalniających.
W dowód uznania dla dokonań harcerzy w ciężki, powodziowym, okresie 1997 roku Opolska Chorągiew ZHP otrzymała tytuł „Najlepszej Organizacji Pozarządowej roku 1997”.
Po blisko 50 latach działania uchwałą nr 43/XXXIII Rady Naczelnej ZHP Opolska Chorągiew ZHP została rozwiązana.
W wyniku starań ówczesnej druhny Naczelnik ZHP Małgorzaty Sinicy dnia 29 lutego Główna Kwatera podjęła uchwałę o ponownym utworzeniu Chorągwi Opolskiej ZHP. Była ona nową jednostką, bez ciągłości prawnej z poprzednią Chorągwią Opolską, która z dniem 1 marca została finalnie zlikwidowana. W skład nowej Chorągwi wchodziły te same hufce i ten sam obszar.